Co trzeba wiedzieć na temat wymiany rozrządu?

Jak wygląda wymiana rozrządu – Jak często przegląd? Co ile km wymiana? Na pewno każdy kierowca powinien wiedzieć odpowiedź na te pytania, ponieważ jest to kluczowa sprawa.

Wymiana rozrządu – Jak często przegląd? Co ile km wymiana?

Wymiana rozrządu to czynność eksploatacyjna, o której musi pamiętać każdy kierowca. Jej zaniechanie może doprowadzić do wszelkiego uszkodzenia silnika. Zmiana rozrządu nie należy do tanich czynności, jednak wykonuje się ją raz na parę lat. Dzięki niej można cieszyć się bezproblemową pracą jednostki napędowej.

Jak często wymieniać rozrząd na pasku?

Producenci pojazdów precyzyjnie oznaczają, kiedy należy wymienić rozrząd w konkretnym typie napędu. Rozrząd zmienia się co konkretną liczbę kilometrów przebiegu, lub co pewną liczbę lat, gdy dany przebieg nie został w tym czasie osiągnięty. Poszczególni producenci proponują przeglądy paska co pewną liczbę kilometrów, żeby sprawdzić ich stan. Graniczna data wymiany paska jest wtedy oznaczana w latach.

Kiedy trzeba wymienić rozrząd, choć jeszcze nie osiągnął on właściwego przebiegu czy czasu?

Gdy dojdzie do zaolejenia paska rozrządu, na przykład na skutek wycieku oleju silnikowego z uszkodzonych uszczelniaczy wału korbowego, lub wałka (wałków) rozrządu. Pasek niszczy również paliwo, detergenty oraz płyn chłodniczy. Pasek zabrudzony wymienionymi substancjami może pęknąć.

Co ile km wymieniać rozrząd na łańcuchu?

Rozrząd na łańcuchu jest w większości wypadków bezobsługowy oraz winien starczyć na całe technologiczne życie silnika. Producenci proponują zmianę wyłącznie w wypadku symptomów usterki – np. terkotania.