Co zrobić w wypadku, jeżeli klocki hamulcowe szybko się ścierają?

Niestety klocki hamulcowe z czasem się wycierają, zatem również musimy wiedzieć, co zrobić, gdy klocki hamulcowe ścierają się zbyt szybko?

Co zrobić, gdy klocki hamulcowe ścierają się zbyt szybko?

Klocki hamulcowe to element eksploatacyjny podlegający systematycznej wymianie, jednakże ich zbyt szybkie wykorzystanie mówi o kłopocie z układem hamulcowym. Usterka może być wywołana przez skorodowane trzpienie zacisków hamulcowych, nadmierne zużycie tarczy hamulcowej, wykorzystanie artykułów o niskiej jakości, czy dziurawy tłoczek w zacisku. Jazda z uszkodzonym układem hamulcowym jest niebezpieczna, więc poleca się jak najszybszą wizytę w warsztacie samochodowym. Dzisiejsze hamulce tarczowe są zdecydowanie lepsze od dawnych hamulców bębnowych pod wieloma względami. Oferują znacznie lepszą siłę hamowania, i mogą być zaopatrzone w systemu antyblokujące (ABS), zwiększając poziom bezpieczeństwa. Pomimo to, mają także swoje słabe elementy. Klocki hamulcowe psują się szybciej aniżeli szczęki hamulcowe wykorzystywane w bębnach.

Niepoprawny styl jazdy

Prezentowanie zjawisko tyczy się tylko szkodliwych nawyków jazdy z automatyczną skrzynią biegów. Zdarzają się kierowcy, jacy używają obu stóp do operowania pedałami. Prawą nogą przyspieszają, i lewą hamują. Należałoby pamiętać, iż każdy kontakt nogi z pedałem hamulca, nawet niewielki, powoduje zbliżenie klocków do tarczy hamulcowej. Jazda z opartą lewą nogą o pedał hamulca w niezwykle krótkim czasie prowadzi do zużycia klocka, i ponadto może wystąpić przegrzanie tarczy hamulcowej, której odcień zmieni się na niebieski.